„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.”

źródło: Ustawa o Ochronie Zwierząt.

Wymowa tych słów jest jednoznaczna: żadne zwierzę nie może i nie powinno być traktowane jak przedmiot, czy narzędzie do pozyskiwania korzyści finansowych. Nie może być ofiarą chłodnej kalkulacji i bezdusznych, urągających ludzkiej godności, poczynań mnożących się w naszym kraju pseudohodowców. Ludzi, którzy w pogoni za zyskiem skazują zwierzęta na cierpienie, samotność, choroby, traktują je jako materiał do reprodukcji i wykorzystują aż do utraty przez nie zdrowia.

„Zużyte”, niekochane i chore zostają uśmiercane, porzucane lub oddawane do schronisk. Pseudohodowców nie interesują warunki w jakich spędzają swój tragiczny żywot ich zwierzęta, nie są świadomi faktu, że zwierzę ma swoje potrzeby, emocje, uczucia, że ono cierpi!!!

To ich cierpienie jest często ukryte przed widokiem publicznym. Większość miejsc zwierzęcej kaźni usytuowanych jest w oddalonych od miast i wsi siedliskach, niewielkich osadach, gdzie sąsiad sąsiadowi „oka nie wykole”. Tam, właśnie odbywa się masowa produkcja, która ma przynosić tylko zysk i nic innego się nie liczy. Żyjemy niestety w kraju, gdzie dzieję się to za aprobatą lub przy beztroskiej niewiedzy powołanych do ochrony praw zwierząt instytucji, takich jak inspektoraty weterynaryjne.

Dlaczego nie należy kupować psów w pseudohodowli i co to jest pseudohodowla

    http://jalopeura.prv.pl/Lektura/pseudohodowle.htm
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Pseudohodowla

“Pseudohodowca to zwykle ten, który wymyśla sto tysięcy rożnych dziwnych powodów, czemu jego psy nie maja rodowodów. Pseudohodowca zrzeszony w ZKwP natomiast będzie:

Oferował szczeniaki droższe z rodowodem i tańsze bez – czyli kryje sukę 2x w roku, na co nie pozwalają przepisy Związku, i co jest wyniszczające dla organizmu suki i może się tez odbić na zdrowiu małych – nie będzie chciał pokazać matki/ojca (jeśli pies kryjący sukę akurat w danej hodowli mieszka) – matka ma ogromny wpływ na wczesna socjalizacje szczeniąt, od niej uczą się najróżniejszych reakcji. Jeśli suka jest bojaźliwa, szczenięta tez najprawdopodobniej takie będą – wynosi szczeniaki do oglądania – nie chce pokazać, w jakich warunkach żyją na co dzień, wiec istnieje poważne podejrzenie, ze są trzymane w złych warunkach.

Porządny hodowca nie powinien mieć nic przeciwko, żeby chętny na szczenie obejrzał cala hodowle, wszystkie psy, oraz warunki, w jakich trzymane są psy – nie tylko szczenięta, ale i dorosłe, i ewentualne psiaki na emeryturze, jeśli na tyle długo hodowle prowadzi, żeby takie mieć. Dla mnie nie do pomyślenia jest, żeby pasjonat rasy sprzedawał/oddawał komuś sukę, bo już nie będzie więcej rodzić.

Poza tym szczenięta nie powinny być ciągle zamknięte w jednym pomieszczeniu (mam na myśli psiaki w wieku chodząco-biegającym), tylko powinny mieć możliwość zapoznania się z takimi rzeczami jak dywan, parkiet, kafle, trawa, schody, odkurzacz, itp.

Koniecznie szczeniaki muszą być zaszczepione i odrobaczone, potwierdzenie tych faktów – w książeczce. Oczywiście hodowca powinien tez wydać metryczkę przy odbiorze szczeniaka, jednak czasami się zdarza, ze np. z powodu przerwy wakacyjnej metryki nie zostały wykonane na czas – wtedy powinien zawiadomić o tym wcześniej, żeby można było zadzwonić do odpowiedniego oddziału ZK i dowiedzieć się, czy to prawda – kombinacje na ‘dosyłanie metryk później’ tez są przez pseudo stosowane.

Hodowca będzie tez chętnie udzielał informacji o rasie i o swoich psach, sposobie żywienia, aktywności, wychowaniu itp, ale będzie tez chciał sam się dowiedzieć czegoś o kandydacie na szczenięta od niego – w końcu jeśli mu na szczeniakach zależy, to będzie chciał, żeby do jak najlepszego domu trafiły.

O, i jeszcze jedno – hodowla domowa wcale nie oznacza od razu, ze jest lepsza od kojcowej. W obu psom musi być poświęcany czas, muszą być zadbane, wyprowadzane na spacery, muszą być im dostarczane różnorodne bodźce, muszą mieć jakieś zajęcie.”

źródło: http://www.dogomania.pl/forum.php